Štíři - chov

Štíři - chov

Pandinus imperator

vyhledávání stiri.huu.cz
vyhledávání google.cz
Členovci:
Jsou nejpočetnější živočišný kmen.
prvoústí  (coelom)
Jejich název je odvozen od článkovaného těla, ale především od článkovaných končetin.
Tři základní rysy:
  1. Původně homonomní segmentace těla je nahrazena segmentací heteronomní, každý tělní článek se skládá ze čtyř částí (destiček). Destičky nejsou spolu pevně srostlé, ale jsou spojené pružnými intersegmentálními membránami - velký příjem potravy, tvorba vajíček u samičky. Tělo členovců je rozděleno na část, která leží vepředu - akron a vzadu - telson, tělo je rozlišeno na hlavu, hruď a zadeček.
  2. Vznik pravých - článkovaných končetin (kyčel, příkyčlí, stehno, holeň, chodidlo). Nejdokonaleji vytvořené je má hmyz. Končetiny mohou být různým způsobem přeměněny. Trojlaločnatci mají první pár končetin přeměněn v tykadla. Klepítkatci mají první pár končetin přeměněn v klepítka - chelicery. Žabernatci - první dva páry jsou přeměněny v tykadla. Vzdušnicovci - první pár je přeměněn v tykadla (dýchají vzdušnicemi). Mohou plnit ještě další funkce - nést vajíčka, přenášet potomstvo, plavání, tkaní sítí... .
  3. Vznik ochranného tělního krytu, který současně zastává funkci vnější kostry. Tělo členovců je kryto pokožkou - hypodermis, která produkuje navenek silnou kutikulu, která je tvořena z chitinu. Vnější kostra chrání tělo, také mu, ale zabraňuje v růstu, členovci se musí této vnější kostry čas od času zbavit. V této době členovci rostou velmi rychle, ale pouze krátkou dobu (růst skokem). Rak - růst končí vytvořením nové vnější kostry. Hmyz - růst spojen s larvárním stádiem, dospělci již nerostou.
Obecná charakteristika:
Soustava rozmnožovací
Klepítkatci - jsou odděleného pohlaví. Často výrazný dimorfismus - samička větší než sameček.
Samci klepítkatců přenášejí spermatofory pomocí přeměněných končetin  (makadel). Oplozená vajíčka klade samička do zvláštního pouzdra - kokonu.
Žebernatci (korýši) - vyšší korýši jsou odděleného pohlaví s častým pohlavním dimorfismem (samec menší). Raci mají vývoj přímý, z vajíčka se vyvíjí přímo malí ráčci (ti se v prvním roce až 12x svlékají).
Mořští korýši (humr, langusta) mají vývoj nepřímý, který probíhá přes larvální stádium. Nižší korýši (perloočky) se mohou rozmnožovat partenogeneticky - nepohlavně.
Vzdušnicovci (hmyz): Hmyz se může vyvíjet s proměnou:
- nedokonalou (vajíčko - larva - dospělec (imágo))
- dokonalou (vajíčko - larva - kukla - imágo)
Jsou odděleného pohlaví s častým pohlavním dimorfismem. Samci mají vyvinutý pářící orgán - aedeagus.

Soustava trávicí
pavoukovci - tráví kořist mimotělně, do kořisti pavouk zanoří přeměněné končetiny - chelicery.
Čelisti jsou duté a pomocí nich se dostává do kořisti jed, který kořist usmrtí, rozloží všechny měkké tkáně. Po určité době kašovitou směs čelistmi vysaje. Trávení u pavoukovců je mimotělní
Soustava dýchací  mají vytvořeny plicní vaky - slíďák, snovačka, pokoutník
vzdušnicemi - tracheje - soustava trubiček, která prostupuje celým tělem a buňkám dopravuje kyslík - roztoči, klíště, sekáč
Soustava cévní je otevřená - dochází k míchání krve a mízy - tvoří ji srdce, ze kterého vychází tepnou, která je na konci otevřená a krev se vylévá do tělních dutin (sinů).
Soustava svalová -  tělo je kryto vnější kostrou tvořenou z chitinu. Na vnější kostru se zevnitř upínají příčně pruhované svaly
Soustava vylučovací - vylučovací ústrojí členovců se nazývá malpigické trubice. Jejich počet je u jednotlivých skupin členovců různý (2-200). Tyto trubice jsou uloženy v tělní dutině a postupně se plní odpadními látkami. Obsah trubic se vyprazdňuje do střeva a řitním otvorem ven.
Soustava nervová vzniká modifikací nervové soustavy žebříčkové, v jednotlivých článcích těla nervové shluky (ganglia) splávají ve větší celky. Největší zauzlina je však v části hlavové.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

reklama:

BANNER0

BANNER0

Zde může být Váš banner.
Super slevy:
BANNERY

BANNERY

Více informací o Vaší reklamě na našich stránkách.
Váš odkaz

Váš odkaz

Stříbrné šperky

Stříbrné šperky

www.prodejstribrnychsperku.cz
BANNER2

BANNER2

Zde může být Váš banner.
šperky

šperky

www.prodejstribrnychsperku.cz
štír

štír

Pandinus imperator
mazel

mazel

Pandinus imperator
mazel

mazel

Pandinus imperator
štír

štír

Pandinus imperator
štír

štír

Pandinus imperator
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one